Jak prawidłowo dbać o problematyczną, trądzikową skórę?

Problemy z wypryskami i tłustą cerą zdarzają się nie tylko wśród nastolatków, ale coraz częściej u osób dorosłych. Przyczyny problemów z cerą mają różne podłoże. Najczęściej jest to wynik nadmiernego wydzielania sebum, które powoduje zaczopowanie ujść gruczołów łojowych oraz nadmiernej produkcji Propionibacterium acnes –  bakterii, które w dużej mierze są „winowajcami” stanów trądzikowych. Obecnie często trądzik nasila stres, wysoko przetworzona żywność, kosmetyki, które mogą zapychać pory i zwiększać powstawanie kolejnych wyprysków.

Gdy problemy z cerą stają się na tyle poważne, że chcemy zasięgnąć porady specjalisty, to warto wykonać dokładne badania, by ustalić ich przyczynę. Zdarza się, że powodem leczonego latami trądziku jest zakażenie nużeńcem lub gronkowcem, które wymaga specjalistycznie dobranej farmakoterapii. Jeśli problem nie jest na tyle poważny, to warto udać się do doświadczonego kosmetologa, który po wywiadzie z klientem ustali zabieg odpowiedni do potrzeb jego skóry.

Skóra trądzikowa wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Należy starannie dobierać kosmetyki, które wspomogą leczenie, jednocześnie nie powodując nadmiernego podrażnienia i wysuszenia skóry. Kosmetyki nie powinny działać komedogennie tzn. nie zapychać porów, a takie działania mają często: parafina, silikony, sztuczne substancje zapachowe, lanolina, parabeny czy oleje mineralne. W celu wspomagania leczenia trądziku warto minimum 2 razy w tygodniu zastosować odpowiednią maseczkę, która dostarczy skórze niezbędnych substancji aktywnych. Dobrym przykładem jest maska Mediheal P.D.F maska-ampułka kojąco regenerująca. Zawiera kwas salicylowy, który ogranicza powstawanie wyprysków, wygładza cerę i reguluje wydzielanie sebum. Dodatek allantoiny łagodzi podrażnienia i stany zapalne, sprawiając, że skóra jest miękka i nawilżona. Kolejnym przykładem jest maska Essentials kojąco-ujędrniająca z olejkiem z drzewa herbacianego i wąkrotą azjatycką, które oczyszczają skórę i normalizują pracę gruczołów łojowych, dzięki czemu skóra jest uspokojona i wygładzona.